Artırılmış Gerçeklik (AR), dijital bilgilerin kullanıcının ortamıyla gerçek zamanlı olarak entegrasyonudur. Bir kullanıcının fiziksel ortamına sanal içerik eklerken, Sanal Gerçeklik (VR) onları tamamen simüle edilmiş bir ortama sokar.

AR ve VR arasındaki temel fark, AR’nin gördüğümüzü tamamlaması, VR’nin ise onun yerini almasıdır.

VR, 360 derecelik görünümler ve 3D grafiklerle tamamen sürükleyici bir deneyim yaratırken AR, dijital bilgileri çevremizin üzerine yerleştirir.

AR, gerçek dünyadaki nesnelerle etkileşime girmemize izin verir, ancak VR, etrafımızdaki gerçek dünya ile herhangi bir etkileşim sağlamaz.

Buna ek olarak VR, bir bilgisayara veya konsola bağlanması gereken pahalı donanımlar gerektirirken AR, sanal gerçekliği görüntülemek için akıllı telefonları ve tabletleri ekran olarak kullanır.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik, görünüşte gerçek veya fiziksel bir şekilde etkileşime girebilen üç boyutlu bir görüntünün veya ortamın bilgisayar tarafından oluşturulan bir simülasyonudur.

Sanal gerçeklik teknolojisi daha popüler hale geliyor, ancak sınırlamaları var. Örneğin, sanal gerçeklik henüz insan beynini ve vücudunu doğru bir şekilde simüle edebilecek durumda değil.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik, bilgisayar tarafından oluşturulan bir görüntüyü, kullanıcının gerçek dünyaya bakış açısının üzerine yerleştiren bir teknolojidir.

Artırılmış gerçeklik kulaklıkları ve gözlükleri oyun, eğlence, eğitim ve iş uygulamaları için kullanılmaktadır. Askeri ve sağlık sektörlerinde de kullanılmıştır.

Artırılmış gerçeklik teknolojilerinin farklı türleri vardır. Bazıları akıllı gözlükler gibi pasif, bazıları ise AR kulaklıklar gibi aktif.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Ne Kadar Farklıdır?

Sanal ve artırılmış gerçeklik, sıklıkla birbirinin yerine kullanılan iki terimdir. Bununla birlikte, sanal gerçekliğin fiziksel bir dünyanın dijital bir simülasyonu olduğu, artırılmış gerçekliğin ise fiziksel dünyanın bir kaplaması olduğu anlamında farklıdırlar.

Sanal Gerçeklik: Sanal gerçeklik, bir kullanıcının özel gözlükler veya cihazlar aracılığıyla dijital olarak oluşturulmuş görüntüler ve seslerle etkileşime girebildiği, bilgisayar tarafından oluşturulan sürükleyici bir ortamdır. Savaş alanı veya araba yarışı gibi gerçek dünya senaryolarının simülasyonlarını oluşturmak için gelişmiş yazılımlar kullanılarak oluşturulmuştur.

Artırılmış Gerçeklik: Artırılmış Gerçeklik, dijital bilgilerin (örneğin metin) ve grafiklerin bizim gözümüzle gördüklerimize yansıtıldığı fiziksel dünya üzerinde bir kaplamadır – Şehirde dolaşırken akıllı telefonunuzun ekranını görmek gibi! Gerçek dünyanın üzerine sanal bir katmanı yerleştirmek için kameralar, sensörler, gibi teknolojiler kullanılarak oluşturulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *