Artırılmış Gerçeklik teknolojisi 90’ların başında icat edildi. İlk ticari ürün 1992 yılında Virtuality adlı bir şirket tarafından piyasaya sürüldü.

Artırılmış gerçeklik, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri gerçek dünyanın üzerine yerleştiren bir teknolojidir. Bir kişinin sanal bir dünyayı görebilmesi, duyabilmesi ve etkileşim kurabilmesi için bilgisayar tarafından oluşturulan bilgi, grafik veya multimedya yoluyla gerçekliğin geliştirilmesidir.

İlk ticari ürün 1992 yılında Virtuality adlı bir şirket tarafından piyasaya sürüldü. Teknoloji o zamandan beri birçok farklı sektörde kullanıldı ve hatta kendi özel uygulama mağazasına sahip oldu buna örnek Apple’ın iPhone ve iPad cihazları için App Store’dir. Ayrıca, sırasıyla güneş sisteminin veya Dünya yüzeyinin artırılmış gerçeklik haritası aracılığıyla çocuklara astronomi veya coğrafya öğretmek gibi eğitim amaçları için de kullanılır.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış Gerçeklik, özel gözlükler veya bir mobil cihaz kullanarak sanal nesneleri gerçek dünyayla harmanlayan bir teknolojidir. Genellikle oyunlarda kullanılır, aynı zamanda uygulamalarda, pazarlamada ve diğer alanlarda da kullanılır.

Artırılmış gerçeklik, dijital dönüşümün bir sonraki adımıdır. İşletmelerin müşterileriyle ve çalışanlarıyla yepyeni bir düzeyde bağlantı kurmasını sağlayacak bir teknolojidir.

Artırılmış gerçeklik, pazarlama kampanyaları ve oyun oynama gibi kullanım durumları için potansiyeli nedeniyle son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi. Yakın gelecekte artırılmış gerçeklik, daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale geldikçe günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak.

Dünyanın Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Hakkında Sevdiği Şeyler

Artırılmış gerçeklik teknolojisi hala geliştirmenin ilk aşamalarında. Ancak şimdiden birçok endüstri için yenilikçi ve kullanışlı bir araç olarak görülüyor.

Artırılmış gerçeklik, son yıllarda çeşitli endüstrilerde kullanımı ile oldukça popülerlik kazanmıştır.

AR teknolojisi, oyun, eğitim ve iş uygulamaları gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, evde veya işteki görevlerinizde size yardımcı olabilecek sanal turlar ve sanal asistanlar gibi bazı ilginç uygulamalara da yol açmıştır.

AR Teknolojisinin Tarihi

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, dijital bilgileri fiziksel dünyanın üzerine yerleştiren bir teknoloji türüdür. Başta eğitim, eğlence ve pazarlama olmak üzere birçok uygulama alanı olan bir alandır.

Artırılmış gerçeklik (AR) on yıllardır ortalıkta dolaşıyor ancak ana akım toplumda ancak son zamanlarda ilgi görmeye başladı.

AR yani artırılmış gerçeklik askerlerin dürbün veya radyo iletişimi olmadan rakiplerinin gördüklerini görebildiği askeri amaçlar için, bilim adamlarının fiziksel olarak oraya gitmek zorunda kalmadan uzaydaki nesneleri görselleştirebilecekleri uzaktan görüntüleme için, MRI taramalarının hastanın vücudunun üzerinde gösterilmesi gibi tıbbi amaçlar için geniş çaplı kullanım alanları var.

2020’li yılları ve Ötesinde Artırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Geleceği Nedir?

Artırılmış gerçeklik, dijital bilgileri gerçek dünyanın üzerine yerleştiren bir teknolojidir. Genellikle oyunlarda kullanılır, ancak eğitim ve sağlık gibi diğer alanlarda da kullanılabilir. Artırılmış gerçeklik geliştirme, daha fazla şirket bu teknoloji için yeni ürünler ve hizmetler geliştirdikçe genişlemeye devam edecek çok çeşitli uygulamalara ve kullanım durumlarına sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *