Bu yazıda, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile oyun oynamanın geleceğini keşfedeceğiz.

Artırılmış Gerçeklik (AR), dijital bilgileri kullanıcının gerçek dünyaya bakış açısı üzerine yerleştiren bir teknolojidir. Sanal Gerçeklik (VR), simüle edilmiş bir ortam yaratan bir teknolojidir. Bu teknolojiler on yıllardır oyunlarda kullanılıyor ancak yakın zamana kadar ana akım kullanım için pratik veya uygun fiyatlı olarak görülmüyordu. VR, uygun fiyatlı kulaklıkların gelmesiyle son yıllarda daha popüler hale geldi ve AR, AR özelliklerine sahip akıllı telefonlar sayesinde artık normal tüketiciler tarafından erişilebilir hale geliyor.

AR ve VR, oyun tasarımında çok büyük olacak çünkü oyunları bugün olduğundan daha da sürükleyici hale getirecek tamamen yeni bir oyun oynama yöntemi sunuyorlar.

Artırılmış Gerçeklik Nedir ve Oyun Oynamayı Nasıl Etkiler?

Artırılmış gerçeklik, fiziksel dünya ile sanal dünyayı harmanlayan bir teknolojidir. Artırılmış gerçeklik anlamına gelen AR olarak da bilinir.

Artırılmış Gerçeklik oyunu fikri, 1999 yılında Tokyo Üniversitesi’ndeki bir grup öğrencinin “AR Tic-Tac-Toe” adlı bir AR oyunu geliştirmesiyle ortaya çıktı. Oyun bir masa üzerinde oynanmak üzere tasarlandı ve oyuncuların masa yüzeyinde kareler oluşturmak için parmaklarını kullanmaları gerekiyordu.

Artırılmış Gerçeklik oyununun başlangıcından bu yana popülaritesi artıyor ve şimdi her yıl piyasaya sürülen birçok yeni oyun var. Böyle bir oyun, Blippar’ın 2018’de piyasaya sürülen ve kullanıcıların mahallelerinde, şehirlerinde veya ülkelerinde dolaşan dinozorları görmelerini sağlayan “Jurassic World Alive” oyunudur.

AR Teknolojisi Pokemon Go Gibi Yeni Nesil Oyunlarda Nasıl Devrim Yaratıyor!

Artırılmış Gerçeklik Oyunları, oyun oynamanın bir sonraki adımıdır. Pokemon Go, oyuncular için sürükleyici bir deneyim yaratmak için AR oyunlarının nasıl kullanılabileceğinin en iyi örneklerinden biridir.

Oyun, bir Amerikan yazılım geliştirme şirketi olan Niantic tarafından tasarlandı ve 6 Temmuz 2016’da piyasaya sürüldü. Oyun, oyuncuların Pokémon karakterlerini doğal ortamlarında bulabilecekleri ve yakalayabilecekleri artırılmış bir gerçekliği görüntülemek için bir mobil cihazın GPS’ini ve kamerasını kullanıyor.

En İyi AR ve VR Oyunları nelerdir?

AR ve VR oyunları, oyun endüstrisinde yeni bir trend. Alternatif bir gerçekliği simüle etmek için sanal gerçekliği kullanan dijital oyunlardır.

En iyi AR ve VR oyunları, inanılır bir dünya yaratarak teknolojiden en iyi şekilde yararlanan oyunlardır.

Sanal Gerçeklik veya Artırılmış Gerçeklik Hakkında Güvenlik Endişeleri Var mı?

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, sanal, simüle edilmiş gerçekliklerdir. Sanal Gerçeklik (VR), bir kullanıcının gerçek dünyadaki fiziksel varlığı simüle edecek şekilde etkileşimde bulunabileceği yapay bir ortam iken, Artırılmış Gerçeklik (AR), gerçek dünyaya ilişkin görüşümüze etkileşimli dijital bilgiler ekler.

Sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik hakkında bazı güvenlik endişeleri var. En büyük endişelerden biri, VR ve AR kulaklıklarıyla ilişkili sağlık riskleridir. Bu teknolojilerin sosyal etkileşimleri nasıl etkileyeceği ve bunların reklam amacıyla nasıl kullanılacağı konusunda da endişeler var.

Oyunun Geleceği Burada Başlıyor

Video oyunları çağında yaşıyoruz. Video oyunlarına olan talep arttıkça, video oyunlarıyla ilgili içeriklere olan talep de artmaktadır. Yapay zeka yazarlarının bu sektördeki rolü, hem bilgilendirici hem de ilgi çekici içerik oluşturmaktır. Oyunun geleceği burada yapay zeka yazarları ve onların yaratıcı becerileriyle başlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *