Savunma sektörü sıklıkla VR tarihi üzerinde etkili oldu. 1960’larda, ABD ordusu tarafından kullanılan bir savaş sistemi için en eski VR projelerinden biri oluşturuldu. Ordu, donanma ve hava kuvvetleri olmak üzere üç hizmet de uzun süredir orduda önemli bir rol oynayan sanal gerçekliği benimsedi. Çoğunlukla ordu eğitimi için kullanılmasına rağmen, sanal gerçeklik diğer bağlamlarda güçlü bir araçtır.

Bir bilgisayar tarafından yaratılan bir sanal gerçeklik ortamı, izleyicinin tamamen 3B verileriyle meşgul olmasını sağlar. Sanal ve artırılmış teknolojilerin en önemli uygulama alanlarından biri askeri ve savunmadır. ABD Savunma Bakanlığı bile sanal gerçekliği 21. yüzyılın temel teknolojilerinden biri olarak sınıflandırdı. Bu makalede, askeri ve savunma sektöründeki sanal gerçekliğin mevcut uygulamaları hakkında bilgi edinin.

Ordu için Özelleştirilmiş Sanal Gerçeklik Eğitimi Geliştirmek

Sanal gerçeklik teknolojileri, sanal gerçeklik eğitimi için sıklıkla kullanılmaktadır. Gerçek dünyada gerçekleştirilmesi çok pahalı, kıt veya riskli olan eğitim faaliyetlerine sıklıkla yardımcı olur. Ordu, eğitim tatbikatları sırasında gerçek araçları, personeli ve savaş ortamlarını taklit ederek küçük ölçekli birliklerin veya yalnız askerlerin savaşma yeteneklerini geliştirir. Stajyerler, bir VR başlığı ve kontrolleri kullanarak kendilerini tamamen sanal dünyalara kaptırabilirler. Kapsamlı pilot eğitimi için, bir uçuş simülatörünü gerçek bir savaşı temsil eden sanal bir ortamla kaplayabilirsiniz. Pilot eğitimini doğru bir şekilde yeniden üretmek için kullanıcının tüm duyuları harekete geçirilebilir.

Sanal gerçeklik deneyimine bağlı olarak hassas bilgilerle ilgilenebilir veya yalnızca az sayıda kişiyi etkileyebilir. “Klasik” VR sistemleri, niş bir pazar ve/veya belirli kullanım durumları ile başa çıkmakta zorlanacaktır. Spesifik VR eğitim çözümleri arıyorsanız.

Görevden Önce Askeri Simülasyon Tatbikatını Bir Araya Getirmek

Eğitim simülasyonu da bu kullanım durumunun kapsamına girebilir. Geleneksel askeri tatbikatlar oldukça pahalı ve zaman alıcıdır. Artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak bu özellikler önemli ölçüde azaltılabilir. Neden? Niye? Ajanları tehlikeye atmadan herhangi bir durumu çoğaltabileceğinizi düşünürsek. Konumdan bağımsız olarak, örneğin bir ekibin sorunları “gerçek” bir çatışmada çözmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak gerçek dünyadaki savaş durumlarında sanal gerçeklik, karar verme ve stratejiye de yardımcı olur. Komuta personeli, gerçek savaş alanını sanal gerçeklikte tasvir ederek ve kullanıcılara kapsamlı bir deneyim sunarak durumu hızla anlayabilir. Komutan, simülasyonu çalıştırarak ve bir dizi potansiyel sonucu anlamak için test ederek daha iyi savaş planları geliştirebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *