Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, Apple’ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerini birleştirdiği söylenen uzun süredir söylentileri dolaşan karma gerçeklik başlığı, Ocak 2023’te “muhtemelen” piyasaya çıkacak. Başlık, “Apple’ın şimdiye kadar yarattığı en karmaşık cihazdır” 9to5Mac tarafından görülen yakın tarihli bir analist raporuna göre, “, ancak ilk çıkışı başa takılan ekranlar pazarında “hızlı büyümeyi” teşvik edebilir.

Bu, Kuo’nun Apple’ın kulaklığının çıkış tarihiyle ilgili ilk tahmininden uzak olsa da, diğer tahminlerde çok daha büyük teslimat süreleri vardı. Şu anda şüpheli görünse de, kulaklığın geçen yıl 2022’de bir noktada tanıtılabileceğini öngördü ve daha bu ay, 2019’un ikinci çeyreğinde bir yerlerde gerçekleşebileceğini söyledi. Belirli bir aydan bahsetmek, bunun önemli bir göstergesi olsa da analistin güveni, Ocak duyurusunu garanti etmez (Apple’ın planları değişebilir veya Kuo’nun tedarik zinciri kaynakları yanlış olabilir).

Bununla birlikte, Apple içinde başlıklarla ilgili çok fazla aktivite olduğu bildiriliyor. Mayıs ayının başlarında, şirketin yönetim kurulunun başlığı kontrol ettiği iddia edildi; cihazın RealityOS yazılımı zaten Apple’ın kod ve ticari marka dosyalamalarında görünüyor; ve son olarak, Apple CEO’su Tim Cook, yaklaşmakta olan artırılmış gerçeklik duyurularını ima etti.

Yıllar boyunca, çeşitli kaynaklar Apple’ın esrarengiz başlığı hakkında daha fazla bilgi sağlamak için çaba sarf etti. The Information ile ilgili yakın tarihli bir makaleye göre, bir bilgisayara bağlı olmak yerine bir bilgisayardan bağımsız olarak çalışacağı ve hareketlerini izlemek için 14 adede kadar kameraya sahip olabileceği iddia ediliyor. Dahili olarak, görünüşe göre son Mac’lerde görülen M1 işlemcilerle karşılaştırılabilir işleme kapasitesine sahip bir CPU içerecek, ancak pilin başlığa entegre edilip edilmeyeceği veya kullanıcının vücuduna takılıp takılmayacağı henüz bilinmiyor.

9to5Mac’e göre Kuo, Apple’ın karma gerçeklik kulaklık pazarında büyük bir etki yaratmasını beklerken, birincil rakibi Meta’nın geri adım atmasını bekliyor. Kuo’ya göre, daha önce Facebook olarak bilinen şirket, reklam işine konsantre olmak için VR donanımına yaptığı kısa vadeli yatırımı azaltacaktı. Meta son zamanlarda üzerinde çalıştığı çeşitli VR kulaklık prototiplerini gösterse de bu doğrudur.

Kaynak: The Verge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *