Bloomberg’den Mark Gurman’ın yakın tarihli bir raporuna göre, Apple’ın söylentili karma gerçeklik gözlüğü şirketin en üst düzey M2 CPU’suna sahip olabilir. Gurman’a göre, Apple’ın gadget’ın en yeni modeli, temel bir M2 CPU ve 16 GB RAM’e sahip ve sözde artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) deneyimleri sunabiliyor.

Bu, tedarik zinciri uzmanı Ming-Chi Kuo’nun Apple’ın başlığının bir M1 yongası özelliklerine sahip tek bir CPU ve özellikle cihazın sensörlerinden gelen verileri işlemek için tasarlanmış daha az güçlü bir ikinci işlemci içereceği yönündeki önceki tahmininden farklıdır. The Information’ın önceki bir makalesinde çoklu çip konfigürasyonu üzerinde spekülasyon yapıldı, ancak Gurman bu hikayede iddia edilen ikincil çipten bahsetmedi.

Apple başlangıçta M1’i kulaklığın ana CPU’su olarak kullanmayı amaçladıysa, o zaman kendi yongasının en son sürümüne geçmek çok mantıklı. Apple, bu ayın başlarında Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) tanıttığı yeni M2 işlemcisinin önceki M1 yongasına göre %18 daha hızlı CPU ve %35 daha hızlı GPU sağladığını iddia ediyor.

Gurman’ın 16GB RAM içereceğine dair tahmini, hepsi bir arada Meta Quest 2’den muhtemelen daha güçlü bir performans seviyesine işaret edebilir. Cihazın bağımsız form faktörü hakkında da söylentiler dolaşmaya başladı. Apple’ın VR kulaklığı nihayetinde piyasaya sürüldüğünde, Meta’nın 6 GB RAM ve Snapdragon XR2 Platformuna sahip VR gözlüğü ile nasıl karşılaştırıldığını görmek büyüleyici olacak.

Apple’ın başlığı için öngörülen Ocak 2023 çıkış tarihinin yaklaştığına dair ipuçları var. Raporlara göre başlık, Mayıs ayında Apple’ın yönetim kuruluna sunuldu. Başlık için RealityOS adı verilen söylenti işletim sistemi de Apple’ın kodunda ve muhtemelen üretici tarafından sunulan bir ticari marka başvurusunda tespit edildi.

China Daily’deki görüşmecilere geçen hafta karma gerçeklik alanında “bizi izlemeye devam edin ve neler sunabileceğimizi göreceksiniz” dediğinde, Apple CEO’su Tim Cook kulaklığın varlığını neredeyse doğruladı.

Kaynak: The Verge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *