Kıdemli işletme Unity içinde VR için sürükleyici etkileşimler tasarlamaya yönelik bir şirket olan VRMADA’nın VR araç seti, genel halkın kullanımına sunuldu. Şirkete göre UltimateXR adlı program ücretsiz ve açık kaynak kodlu.

Tüm zamanların en sevdiğim konuk gönderilerinden biri, VRMADA CTO’su Enrique Tromp tarafından yazılmıştır ve zengin VR etkileşimlerinin potansiyelini parlak bir şekilde göstermektedir. Ancak sorun, VR’de zengin etkileşimler yaratmanın, yani sanal öğelerle sezgisel ve eğlenceli etkileşim kurmanın zahmetli bir süreç olmasıdır.

Ancak VRMADA işleri daha basit hale getirmek istiyor, bu nedenle Unity’de sofistike VR etkileşimleri oluşturmak için bir geliştirme çerçevesi olan UltimateXR yayınlandı.

UltimateXR ücretsiz ve açık kaynaklı olduğund.an, her türden Unity geliştiricileri, VR içeriklerine zengin etkileşimleri daha hızlı dahil edebilir. Birkaç VR projesinin yaratılmasıyla motive edilen stüdyonun kendi iç çerçevesine dayanmaktadır.

UltimateXR’de açıklanan 70 modül, VR’de karmaşık etkileşimler oluşturmak için gereken yoğun emek gerektiren işin büyük bir bölümünü halleder. Oculus, Pico, SteamVR, WaveXR ve WMR SDK’larını destekler.

Çerçevenin ana odak noktası, çevre ile etkileşime girebilen avatarlar, etkileşimli öğeler ve bu şeylerle doğal etkileşim için el pozisyonları geliştirmektir.

VR’deki zengin öğe etkileşimleri nadirdir, çünkü kısmen tüm bunları sıfırdan oluşturmak çok uzun zaman alabilir ve etkileşime giren nesnelerin sayısı arttıkça giderek zorlaşır.

Çerçeveye artık UltimateXR web sitesi üzerinden erişilebilir ve işletmeye göre zaman içinde gelişmeye devam edecek.

Kaynak: RoadToVR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *