Bir dahaki sefere gezintiye çıktığınızda Google’ın AR gözlüklerine bir göz atın.

Geçtiğimiz Ocak ayında, Google’ın kullanıcıların sanal grafikleri gerçek dünyayla harmanlamasına olanak tanıyan kendi artırılmış gerçeklik (AR) gözlüklerini geliştirmekte olduğuna dair raporlar dolaşmaya başladı. Mayıs ayındaki I/O etkinliği sırasında şirket, gerçek zamanlı dil çevirisiyle bize cihaza ilk gerçek bakışımızı sundu.

Bugün erken saatlerde Google, şirketten gelen yeni bir güncellemeye göre, çok konuşulan AR prototiplerini önümüzdeki aydan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nin belirli bölgelerinde test etmeye başlamayı planladığını duyurdu.

“Artırılmış gerçeklik (AR), çevremizdeki dünyayla etkileşim kurmanın yeni yollarını açıyor. Başka bir dili anlamak veya A noktasından B noktasına en iyi nasıl gidileceğini bilmek gibi ihtiyacımız olan bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişmemize yardımcı olabilir” dedi şirket bir blog yazısında. “Örneğin, yakın zamanda laboratuvarlarımızda test ettiğimiz, gerçek zamanlı çeviri ve transkripsiyonu doğrudan görüş alanınıza getiren erken bir AR prototipini paylaştık.”

Google’a göre, gerçek dünya testleri, bu AR prototiplerinin günlük hayatımızda nasıl en etkili olabileceğini daha iyi anlamalarını sağlayacak. Şirket, Google çalışanlarından oluşan birkaç düzine test kullanıcısı ve “seçilmiş güvenilir test kullanıcıları” ile başlayacak. Bu testçilerin yapabilecekleri ve nereye gidebilecekleri konusunda “katı sınırlamalar” olacaktır.

Bu AR prototipleri “görsel ve ses sensörleri” içeriyor olsa da, fotoğraf ve videografi yeteneğine sahip değiller. Gözlükler tarafından yakalanan görüntü verileri, operatörleri belirli bir varış noktasına yönlendirmek veya yemek menülerini çevirmek gibi navigasyon ve çeviri gibi amaçlar için kullanılacaktır.

Deneyim tamamlandıktan sonra Google, görüntü verilerinin analiz ve hata ayıklama için gereken bilgiler hariç 30 gün içinde silineceğini söylüyor. Çevredekiler, cihazda bulunan bir LED göstergesi aracılığıyla görüntü verilerinin toplanıp toplanmadığını anlayabilir ve verilerin test cihazı tarafından silinmesini talep edebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *