Sürükleyici teknoloji, her saniyenin önemli olduğu acil durumlarda hayati önem taşıyabilir.

Japonya’daki acil tıp teknisyenleri (EMT), acil tıbbi durumlarda sürükleyici teknolojinin faydalarını vurgulamak için tasarlanmış bir deneme programının parçası olarak artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleriyle donatılıyor ve sonuçlar umut verici olabilir.

Deneysel program sırasında, seçilmiş ambulanslara, EMT’lerin hastanelere varmadan önce iki yönlü sesli ve görüntülü aramalar yoluyla kritik bilgileri iletmek için kullanabilecekleri, gerçek dünyaya sanal görüntüler yansıtabilen hafif akıllı gözlükler olan Vuzix M400’e erişim izni verilir.

Vuzix’e göre, farklı bölümler, doktorlara ve hemşirelere bir hastanın yaşamsal belirtilerine, EKG okumalarına ve yüz ifadelerine gerçek zamanlı erişim sağlayarak ambulans gelmeden önce testler ve ilk tıbbi bakım yapabilir. Bir kan nakli veya ameliyat, hastane profesyonellerinin acil servis görevlilerine tavsiyede bulunabileceği, nakil sırasındaki acil durum prosedürlerinin örnekleridir.

Gelecekte daha fazla ambulansa yayılma niyetiyle, Vuzix AR akıllı gözlükleri şu anda Japonya’daki Shunto Izu İtfaiye Departmanında çalışan az sayıda ambulansta test ediliyor. Juntendo Üniversitesi, Shizuoka Hastanesi, Shunto Izu İtfaiye Departmanı ve AVR Japan Co., Ltd. ortak çalışmaya öncülük ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *