Gözlerini bir daha yoldan ayırma.

Amerikalı otomobil üreticisi olan Ford, kısa süre önce, önemli bilgileri sürüş sırasında doğrudan yola yansıtmak için artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisini kullanabilen yeni, yüksek çözünürlüklü farlarını duyurdu. Bu, adım adım yol tarifleri, mevcut hava durumu bilgileri ve önemli sokak levhalarına kadar her şeyi kapsar.

Ford Avrupa, Özellikler ve Yazılım, Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri, Lars Junker’e göre, “Bir projektör ışığı ve boş bir duvarla oynamakla başlayan şey, aydınlatma teknolojilerini tamamen yeni bir düzeye taşıyabilir.”

Bu AR özellikli farlar, şirket tarafından sağlanan bir videoda bir dizi olağandışı durumda gösterilmektedir. Bir örnek, yolda bir kar tanesi gibi grafikler yansıtarak, sürücünün değişen hava koşullarından haberdar olmasını sağlamak için teknolojinin nasıl kullanılabileceğini gösterir.

Yöntem aynı zamanda sürücüleri gidecekleri yere yönlendirmek ve diğer sürücülerin veya bisikletçilerin etrafında ne kadar boşlukları olduğunu göstermek için de kullanılabilir.

Bu sistemin sürücüye ek olarak yayalar ve diğer sürücüler için bilgileri çevirme kapasitesi, onu geçmişte incelediğimiz diğer artırılmış gerçeklik ekranlarından ayırıyor. Herkes yol projeksiyonlarını görebildiği için, sonuç olarak sürüş genellikle daha güvenlidir.

Ford’un AR farları hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *