Meta, VR kulaklıklarının fiyatlarını 100$ artırarak, teknolojinin kitlesel olarak benimsenmesi için başka bir potansiyel engel oluşturuyor.

Eskiden Facebook olarak bilinen META, dünyanın en tanınmış ve iddialı işletmelerinden biri olmasına rağmen, daha büyük ekonomik sorunlara karşı bağışık değil. Şirket, aynı gün Quest VR kulaklıklarının maliyetini artırdığını duyurdu ve Meta’nın son maliyet düşürme önlemlerinin genişliğini ortaya çıkaran bir dizi basın parçası.

Teknoloji geliştikçe ürünlerin maliyetinin sıklıkla düştüğü bir sektörde bu dikkate değer bir gelişmedir. Meta’nın daha fazla insanı sanal gerçekliği kullanmaya teşvik etme çabasındaki bir diğer potansiyel engel, piyasadaki en sevilen VR başlıklarından birinin fiyatının artmasıdır.

Ağustos ayından itibaren, Meta Quest 2 VR kulaklıklarının mevcut iki konfigürasyonunun her ikisinin de fiyatı 100$ artacak. 128 gigabaytlık model 400 dolara, 256 GB depolama alanına sahip sürüm ise 500 dolara mal olacak. Popüler Beat Saber oyununun genellikle 30 ABD doları tutarında ücretsiz indirilmesi, yıl sonuna kadar kulaklıklarla birlikte gönderilecek. Bu, Meta Quest 2 kulaklığını 549 $ HP Reverb G2 ve yalnızca bir kulaklık için 599 $’dan başlayan HTC Vive Pro’nun fiyatına yaklaştırıyor (el kumandaları olmadan).

Meta, bir sözcü aracılığıyla, VR ekosistemine milyarlarca dolar yatırım yaptığını ve şirketin “Meta Quest 2 kulaklıklarımızın fiyatını, giderek daha rekabetçi hale gelen bu endüstriyi ileriye taşımaya devam edecek şekilde yatırım yapmaya devam etmemizi sağlamak için ayarladığını söyledi. Hem tüketiciler hem de geliştiriciler için.”

Meta Quest’in fiyat değişikliği, şirketin ve diğer teknoloji şirketlerinin reklam pazarındaki değişikliklere uyum sağlaması ve olası bir durgunluk için hazırlık yapması nedeniyle şirketin metaverse stratejisinin yeniden düşünüldüğünü işaret ediyor. Meta kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, VR’yi uzun vadeli bir yatırım olarak gördüğünü açıkça belirtti. Geçen yıl Meta, metaverse çabalarına 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi. O zamandan beri, birim para akıttı. Meta, yalnızca 2021’de VR’ye 10 milyar dolardan fazla harcadı ve 2022’nin ilk çeyreği sonuçlarında, metaverse bölümü için yaklaşık 3 milyar dolarlık bir kayıp bildirdi.

Kaynak: Wired

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *