Microsoft HoloLens 2, madenciliği daha güvenli hale getirebilir.

Madencilik teknolojisi ve çözümleri sağlayıcısı National Speleological Society (NSS) Kanada, madencilerin yeraltı kuyularında çalışırken patlayıcıları güvenli ve daha verimli bir şekilde yerleştirmelerine olanak tanıyan bir artırılmış gerçeklik (AR) kaskı geliştirmek için Cambrian Akıllı Madencilik Ar-Ge Merkezi ile ortaklık kurdu.

Cambria’da çalışan bir araştırma bölümü, bir Microsoft HoloLens 2 kulaklığını doğrudan bir madencinin kaskına monte etmelerini sağlayan ve Madenci İşletimli Anket Sistemine (MOSS) anında erişmelerini sağlayan özel bir braket geliştiriyor.

Bu sistem, maden yüzeyindeki optimum sondaj deliklerini otomatik olarak belirleyerek yüksek patlayıcı patlamaları daha verimli bir şekilde yürütmek için madenciler tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu, yalnızca patlamaları ayarlamak için gereken süreyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı kırılma olasılığını da %10-15 oranında azaltır. Cambria araştırma ekibine göre, Microsoft HoloLens 2 ile birleştirildiğinde verimlilik daha da artıyor.

AR teknolojisi, madencilerin hayati sondaj bilgilerine ve diğer önemli güncellemelere gerçek zamanlı olarak erişmesini sağlar. HoloLens 2, kullanıcının gerçek dünya ortamında dijital bilgileri görüntüler. Harici bir denetleyiciye ihtiyaç duymadan sanal öğelerle etkileşim kurmak için belirli el hareketlerini bile kullanabilirler. Aynı bilgiler yüzeye de gönderilebilir ve madenciler ile yer üstünde çalışanlar arasında kesintisiz video ve ses iletişimine olanak tanır.

Bu AR sistemi, çalışanların güvenliğini artırmak için de kullanılabilir. Normalde madenciler, sprey boya kullanarak sondaj deliklerini işaretlerlerdi, bu da maden yüzeyine tehlikeli bir şekilde yakın çalışmak anlamına geliyordu. HoloLens 2’yi kullanarak işçiler, güvenli bir mesafeden delmeleri gereken yeri ölçebilir. Eskiden bir saat süren işlemler artık 10 dakikada ve önemli ölçüde daha az yaralanma riskiyle yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *