Güneş sistemini evinizin rahatlığında keşfedin.

Google, vahşi hayvanlardan güneş sistemimizin gezegenlerine ve uydularına kadar her şeyi oturma odanızda hayata geçirmek için bir süredir artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisini kullanıyor. Bu 3B modeller öncelikle eğitim amaçlı tasarlanmış olup, kullanıcılara her konuda değerli bilgiler sunar.

Bugün, Google Arts & Culture, evrenimizin AR teknolojisi kullanılarak hayata geçirilen yeni ve geliştirilmiş 3D modellerinden oluşan bir koleksiyonu içeren yeni bir çevrimiçi sergiyle sanal tekliflerini daha da genişletmek için NASA ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bununla birlikte, bu 3D modeller yalnızca eğlenceden daha fazlası içindir. Sanal güneş sistemi sergisi, seçildiğinde değerli bilgileri gösteren tarihsel açıklamalar içerir. Örneğin, Dünya’nın ayı, Apollo 11 ve Çin’in Chang’e-4 için iniş alanlarını içeriyor.

Çevrimiçi sergi, güneş sistemimizdeki her gezegenin 3D modellerinin yanı sıra çeşitli ay ve kuyruklu yıldızları da içeriyor. Uzay aracı, uydular ve James Webb Uzay Teleskobu gibi insan yapımı nesneler için bile 3D modeller var.

Yukarıda bahsedilen 3D modellere artık web tarayıcısında Google Arama kullanılarak erişilebilir. Geçmiş ek açıklamalara erişmek için ek uygulama gerekmez.

Kaynak: VRScout

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *