Sanal gerçeklik tıp dünyasında yeni ve heyecan verici bir alandır. Cerrahlara, bir hastayı riske atmak zorunda kalmadan zor prosedürler için eğitim alma fırsatı sunar.

Cerrahide Sanal Gerçekliğin Tarihi

Ameliyatta sanal gerçekliğin kullanımı 1980’lere kadar izlenebilir. VR’nin ilk uygulamalarından biri, yapay bir kalp kullanarak atan bir kalp üzerinde nasıl çalışılacağı konusunda eğitim içindi.

Günümüzde sanal gerçeklik cerrahi eğitim, tıp eğitimi ve klinik değerlendirme için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Bu teknoloji ile cerrahlar gerçek hastalara ameliyat yapmadan önce eğitim alabiliyor ve sonuçsuz bir şekilde hata yapabiliyorlar. Bu, başka seçenek olmadığında veya gerçek hastalarla eğitim almanın çok pahalı veya tehlikeli olduğu durumlarda özellikle yararlı olabilir.

Teknolojideki son gelişmelerle birlikte sanal gerçeklik kullanılarak cerrahi işlem yapmak artık mümkün. Bu teknoloji cerrahları eğitmek, uygulamalar için canlı eğitim sağlamak ve doktorların bir hastaya zarar verme riski olmadan ameliyat yapmasına izin verme potansiyeline sahiptir.

Sanal gerçeklik, dünyayı deneyimlemenin yeni bir yoludur.

Eğlence, eğitim ve diğer birçok amaç için kullanılabilir. Sanal gerçeklik yardımcıları henüz mükemmel değil ama her yinelemede daha iyi oluyorlar. Sadece teknoloji geliştikçe ve daha uygun fiyatlı hale geldikçe daha yaygın hale gelecekler.

Artırılmış gerçeklik ameliyatı, ameliyat sırasında anestezide yeni bir adımdır. İlk olarak 90’ların sonlarında tanıtıldı ve cerrahlar tarafından ameliyatlarının doğruluğunu artırmak için kullanıldı.

Bu bölümde, artırılmış gerçeklik cerrahisinin nasıl çalıştığını ve ameliyat sırasında anestezide atılan yeni adımlardan bazılarının neler olduğunu keşfedeceğiz.

Cerrahide Sanal Gerçekliğin Önemi

Artırılmış gerçeklik giysisi, cerrahlara hastaları üzerinde çalışırken hastanın anatomisi, cerrahi aletler ve farklı bakış açıları hakkında bilgi sağlayarak yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Cerrah ayrıca daha iyi anlaşılması için ekrana notlar ekleyebilir, bu da daha sonra herhangi bir karışıklık veya hatadan kaçınmaya yardımcı olur.

Ameliyatın geleceği burada ve artık sadece sanal gerçeklikle ilgili değil. Artırılmış ve sanal gerçekliğin bir kombinasyonu olan hibrit gerçeklik sistemleri hakkında.

Bunun ne kadar çabuk benimseneceğini belirleyen en önemli faktör bu sistemlerin fiyatıdır. Bu sistemler ne kadar pahalı olursa, yaygın olarak bulunmaları o kadar uzun sürer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *