VR/AR ile Eğitim

Sanal gerçeklik ilk olarak eğlence alanında başladı ancak zamanla kullanışlı hale de geldi. Ve eğitim de buna uzak kalmadı. Eğitimde Sanal Gerçekliğin esas amacı, çalışma sürecini heyecanlı ve daha etkili hale getirmektir. VR simülasyonları da, gerçek hayatta daha fazla uygulanarak materyalin öğrenci tarafından derinlemesine anlaşılmasını sağlar. Sanal gerçekliğin eğitim sistemine faydalı olabileceğinin en güçlü kanıtı, bir bakıma, insan beynidir. Gerçek şu ki, beyin okuduklarının %10’unu, duyduklarının %20’sini ve yaptıklarının veya simüle (taklit) ettiklerinin %90’ını hatırlama eğilimindedir. Öyleyse VR teknolojisinin eğitim açısından bilfiil masaya neler getirebileceğini görelim.
Konuşma becerilerini geliştirme
Erken okur-yazarlığın, basit ihtiyaçları aktarmaktan yaratıcı hikaye anlatımına kadar her yönü, konuşmayı ve dinlemeyi teşvik eden yüksek nitelikli deneyimlerle desteklenir. Kelime dağarcığı ve cümle yapısı farkındalığı oluşturmanın en iyi yolu gerçek dünya deneyimleridir. Dünyanın dört bir yanındaki okul öncesi eğitimcileri, öğrencilerine her gün zenginleştirici, teşvik edici olanaklar sunar ve sanal gerçeklik de onlara sürükleyici/üç boyutlu ek bir araç sağlar.
Gerçek yaşam deneyimlerini zenginleştirme
Potansiyel kiracılar mekanı VR teknolojisiyle isteklerine göre uyarlayarak-değişen tasarımlar, kat seviyeleri ve yapı malzemeleri-mekanı sahiplenebildiklerinde, orası artık onların evi olur. Duygusal bağlantı, bağlılığı daha da kolaylaştırır. Ofis kiracınıza veya perakende kiracınıza projenin toplumu nasıl etkileyeceğini anlamaları konusunda yardımcı olun, böylece işverenleri ve çalışanları açısından, kendilerinin anlamlı bir işin parçası olacaklarını bilirler.
Olanakları sağlamak
Kendi gözlerinizle hiç görmediğiniz bir şeyi anlamak veya onun hakkında konuşmak zordur. Öğrencilerinizden bazıları okyanusu hiç görmemiş veya şehre hiç gitmemiş olabilir – Class VR ile, onların bunu kendi başlarına deneyimlemelerine ve bu oyun alanı seviyesine getirmelerine izin verebilirsiniz. VR ve AR aynı zamanda onların hayal güçlerini geliştirmenize ve ilgi alanlarını takip etmenize de olanak tanır.Sadece dinozorları seven kıza 3D triceratops türünü gösterebilmek veya uzaya kafayı takmış çocuğu Mars’a götürebilmek ne büyük bir ayrıcalık!

İleri ve Yüksek Öğrenimde VR/AR

Yeni medya ve sanat uygulamaları
Sanat alanları için uygulamalar da aynı derecede engindir. Üç boyutlu, 360 derecelik fotoğrafçılık ve videografi, yeni medya biçimleri olarak muazzam bir potansiyele sahiptir. VR, basit bir web portalı aracılığıyla öğrencilerin kendi oluşturdukları içeriği başlıklara kolayca yüklemelerine olanak tanır. Öğrencilerinizi sürükleyici, çok perspektifli filmler oluşturmaları konusunda güçlendirin; onlara hikayeleri yeni yollarla anlatabilecekleri ve dünyayı sınırsız perspektiflerden tasvir edebilecekleri araçları verin.
Derin öğrenme yardımcısı olarak VR
Bilim ve tıp alanlarındaki araştırmacılar, halihazırda üç boyutlu teknolojiden büyük ölçüde faydalanmaktadırlar. Arttırılmış simülasyonlar ve vücut içindeki görüntüleri öğrenme için bariz şekilde harika araçlar olsa da, en basitinden, dünyayı demanslı (bunama) yaşlı bir hastanın bakış açısından deneyimlemek, bir tıp öğrencisinin yaklaşımı üzerinde muazzam ve kalıcı bir etkiye sahip olabilir. 360 derecelik bir videonun tetiklediği empatik etki, tek başına vaka çalışmalarını okumaktan çok daha güçlüdür.
VR ile mesleki eğitim
Mesleki eğitim, sanal ve artırılmış gerçekliğin etkisini önümüzdeki yıla kadar gerçekten hissetmeye başlayacak. 360’ta eğitim deneyimleyebilmek paha biçilemezdir, ve çalışan bir motoru konferans salonundan çıkmadan tüm açılardan inceleyen müstakbel teknisyenleri hayal edin. Bütün bunlar şu anda VR ile mümkün.